Roisin Meaney oficjalnie mówi, że urodziła się “wieki temu” w Listowel, w hrabstwie Kerry. Nie udało mi się potwierdzić jej daty urodzenia. Obecnie mieszka w Limerick.

Karierę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka. Swoją pierwszą powieść napisała, będąc na urlopie w San Francisco. Stopniowo rezygnowała z pracy w szkole, aby w 2008 roku całkowicie poświęcić się karierze pisarskiej.

Miesiąc temu zwiedziliśmy Listowel, biorąc udział w Festiwalu pisarskim. Tam spotkałam Roisin Meaney podczas pikniku dla dzieci, na którym czytała bajki.

Roisin Meanej wydała następujące powieści:

2004 The Daisy Picker

2005 Putting Out the Stars

2007 The Last Week of May

2008 The People Next Door

2009 Half Seven on a Thursday

2010 Love in the Making (w 2011 roku powieść została wydana p. t.: Semi-Sweet)

2011 The Things We Do for Love (w 2012 roku powieść została wydana p. t.: Life Drawing for Beginners)

2012 One Summer

2013 Something in Common

Autorka napisała również książki dla dzieci:

2006 Don’t Even Think About It

2007 See If I Care (Roisin Meaney wspólnie z Judi Curtin)

Wybrałam książkę „One Summer”, dowiedziawszy się, że kilka lat temu, autorka spędziła miesięczne wakacje na najbardziej na Zachód wysuniętej wyspie irlandzkiej, Valentii. Ten pobyt stał się dla niej inspiracją do usytułowania akcji powieści na malowniczej fikcyjnej wyspie Roone.

Oto niektóre z postaci, występujących w powieści:

Nell Mulcahy –główna bohaterka, fryzjerka

Tim Baker – narzeczony Nell, mieszkający w Dublinie informatyk, przyjeżdża w każdy piątek po pracy na wyspę Roone, żeby zobaczyć się z Nell i w niedzielę wieczorem wraca do Dublina.

James Baker – brat Tima, najlepszy przyjaciel Nell, wdowiec, artysta malarz, dorabiający malowaniem domów

Gavin Connolly – pierwszy wynajmujący, rozwiedziony pracownik dublińskiego ZOO

Laura Dolittle – druga wynajmująca, młoda wdowa z Dublina, mama pięcioletnich bliźniaków, córka znanego malarza

Marian i Vernon – trzeci wynajmujący, małżeństwo w wieku dojrzałym, z hrabstwa Mayo

Imelda – niezamężna siostra Marian (spędza z nimi wakacje)

Hugh Fitzgerald –  wujek Nell, kawaler, właściciel miejscowego pubu

Nell Mulcahy planuje swój ślub i wesele. Jedno jest pewne, to będzie wspaniała uroczystość. Jak z bajki. Tim jest gotowy pokryć wszystkie koszty, ale Nell postanawia zarobić trochę pieniędzy, wynajmując swój dom podczas sześciu wakacyjnych tygodni. Wszystko się udaje, ale… Nell pod koniec pobytu ostatnich wynajmujących, dowiaduje się od Tima, że został partnerem w firmie, w której pracował  w Dublinie, i że nie zamierza po ślubie przeprowadzić się do Roone. Nell zrywa zaręczyny. Znajduje liścik od Imeldy, w którym ta wyjaśnia, że z powodu zdrowia Marian, postanowili wcześniej wyjechać z Roone. Nell wraca więc do swojego, opuszczonego przez ostatnich gości, domu i otwiera buletkę Whisky. Siedząc na kanapie w świetle zapalonych świeczek, przygląda się powiewającej na wietrze firance. Z płonącego domu ratuje ją Imelda, która wymknęła się spod czujnego oka siostry i wróciła na Roone.

Planowany na grudzień ślub Nell i Tima niestety nie odbył się, ale w zamian za to mieszkańcy wyspy bawili się na innym przyjęciu weselnym. Czyim?

Książka bardzo przyjemna do czytania, tematycznie pozytywna, pomimo kilku smutnych wątków. Bez nadmiernych wyzwań językowych.

Reklamy