Wygląda na to, że Ger Gallagher bardzo dba o ochronę swojej prywatności. Jedyna informacja, którą znalazłam na temat autorki, to, że mieszka w Dublinie z mężem i dwiema córkami.

Ger Gallagher wydała następujące powieści:

2005 A Life Left Untold

2006 Broken Passions

2007 Shadow Play

Wybrałam książkę p.t.: “Broken Passions” ze względu na moment historyczny, w którym osadzona jest akcja. Lata 1921-1922 to wojna domowa w Irlandii, pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Traktatu z Wielką Brytanią, który powoływał do życia Wolne Państwo Irlandzkie. W kwietniu 1922 roku, przeciwnicy Traktatu opanowali zbrojnie budynek w centrum Dublina, będący siedzibą sądu – Four Courts. Liczyli na poparcie rządu. Jednak rząd irlandzki, naciskany przez władze brytyjskie, zaatakował budynek Four Courts w czerwcu 1922 roku. Przeciwnicy Traktatu wycofali się.

Główna bohaterka powieści, Anna Barry, ma niewiele ponad 20 lat. Mieszka wraz z ojcem-wdowcem i młodszym bratem-kawalerem.  Jest sekretarką właściciela sklepu obuwniczego, którego matka posiada fabrykę obuwia w Wielkiej Brytanii. Anna jest katoliczką. Jej pracodawca – Żydem. Rodzina Anny to przedstawiciele klasy robotniczej. Jej ojciec, brat oraz narzeczony Joe są przeciwnikami Traktatu. Anna nie podziela ich poglądów, ale jej kobiece zdanie jest ignorowane. Rodzina nakłania ją do wyjścia za mąż za Joe, który jest w ich środowisku walczącym bohaterem. Kiedy Anna zrywa zaręczyny z Joe, spotyka się z jawną wrogością ze strony najbliższych. Gdy wyznaje, że wybrankiem jej serca jest Daniel, syn właściciela sklepu, zostaje dotkliwie pobita przez ojca.

Cóż ma począć inteligentna młoda Irlandka podczas wojny domowej? Przede wszystkim nie ma prawa pokochać z wzajemnością Brytyjczyka z zamożnej żydowskiej rodziny. A tak właśnie toczą  się losy Anny. Nie jest to powieść z happy endem. Może dlatego sprawia wrażenie autentycznej…

Reklamy